Det er blevet juni – og med sommervejr som det nu er i Danmark. Her har vi fået tilpas med regn, hvis du spørger mig. Nu må der godt komme nogle dage med lidt mere stabilt vejr og solskin 🙂

Men alting står til gengæld vældig grønt. Her er det georginerne, der er på vej.

Helt generet, så er der mange grønne flader i sådan et nybyggerkvarter, som vi bor i. Græsplæner er i overtal, men der er også buske og træer – som lige nu mest er grønne. Og en tur rundt i min vilde have, ja det er også mest grønt. Så jeg glæder mig og standser helt op, når noget lilla eller gult lyser op.

Mit lille havebassin er omdrejningspunkt for ret god vækst – hosta og kløver og jordbær + planterne nede i vandet.

Jordbærplanterne er også godt i gang – jeg fik planterne forrige år i fødselsdagsgave af min søster. Så nu minder de mig om hende, nu hun ikke er her mere.

Det lille staudebed har jeg vist før, det vokser langsomt mere og mere til – jeg håber på et tidspunkt at al jorden er dækket af planter. Det tror jeg bliver vældig flot 🙂

I et af mine pileflet-højbede har jeg plantet ærter og bønner. De sidste er af frø, jeg tog ind i efteråret og så har spiret nu i foråret. Det er jeg lidt stolt af – tænk det lykkedes 🙂 Og indtil videre har de klaret blæsten – vestenvinden kan godt være noget hård ved både planter og blomster i sådan en ny have.

Og endelig er der mine græskarplanter. Dem har jeg også spiret – af nogle kerner, jeg havde liggende. Og det ser faktisk ud til at det går meget godt. Og indtil videre har sneglene heller ikke været på besøg. De er absolut heller ikke velkomne.

Jeg nyder haven – og tager troligt flere runder hver dag, for at se, om noget er blevet lidt større 🙂 Og glæder mig til lidt flere farver i haven, mon ikke det kommer med tiden ? Det handler om tålmodighed, for naturen kan man ikke skynde på.

God mandag.

Jette