I disse dage er der Klimafolkemøde i Middelfart – og igen i år har jeg været frivillig. Jeg havde en vagt i går, og havde tænkt, at så ville jeg tage et par billeder fra mødet og forsøge at fange stemning, budskaber og indtryk af et leben af mennesker. Men jeg glemte at få min telefon med 🙂 ! Så der blev ikke taget et eneste billede.
Måned: august 2026
Den gamle prædiker i Det gamle Testamente udtaler et sted, at for alt hvad der sker under himlen, er der et tidspunkt.
En tid til at plante, en tid til at rydde.
(prædikerens bog, kapitel 3)
– og det er jo også vores erfaring. Det, vi såede eller plantede i foråret og forsommeren, det begynder nu at give frugt og afgrøde. En dejlig tid, uanset om man har en stor køkken have eller en enkelt blomsterkrukke.
Juli måned er på sin egen måde også en speciel måned. Solen, sommeren og ferieforventninger blander sig og gør at meget ændrer fokus. Indlæg her på bloggen viser også at juli har lidt sin egen dagsorden 🙂 For et par år siden var jeg en juli ansat som vikar – netop for at sikre ferie til de fastansatte. Og et år har jeg skrevet om tirsdags ture i juli.
Og nu i år bliver det så lidt blandede glimt. Ole havde ferie i den sidste del af måneden og jeg havde et par tjenester først på måneden – men alt i alt så var det også feriemode her 🙂
I forrige indlæg skrev jeg om vores tur til Egtvedpigens verden – det var også en del af julis kulturelle oplevelser 🙂