Nu har jeg jo indtil flere gange fortalt om, at jeg glæder mig til forår og nye spirer og små skud. Og de er også kommet op af jorden, de er blevet synlige her efter at sneen er smeltet væk.
Men sådan – at opholde sig udenfor i haven – det er trods alt ikke helt, der vi er endnu. Så i år har jeg besluttet at jeg vil forsøge at forspire nogle frø. Ikke mange, men for at gøre mig nogle erfaringer. Jeg har allerede planlagt, hvor blomsterne skal stå i haven, så nu håber jeg blot, at der også kommer nogle små planter, som jeg kan plante ud 🙂

Først havde jeg tænkt, at jeg skulle forspire i gamle æggebakker – men så blev jeg alligevel grebet af stemningen og købte mig et sæt spirebakker. Som jeg regner med at kunne genbruge til næste år.

Så nu er der kommet så-jord i de små huller (jorden er også indkøbt efter nøje granskning af, hvad det er :-)) Der er blevet vandet og trykket lidt på jorden, der kom plastik låg på toppen, og så stod bakkerne inde i stuen – og jeg ventede.

Og der skete noget. Langt de fleste frø er spiret! Men så kommer næste step – hvad nu? For det er stadig alt for koldt uden for, og spirene er ranglede og nogle ret lange – så nu er bakkerne kommet ud i garagen, hvor der er meget koldere. Her håber jeg planterne vil vokse sig større, i et langsommere tempo. Så jeg kan nå at få palle rammerne gjort klar til at sætte blomster i 🙂
Jeg har det lidt som konen med æggene – jeg tror virkelig, at eventyret bliver til virkelighed og de små planter bliver til blomster der lyser op til sommer. Nu ser vi 🙂
God weekend.
Jette
Skriv et svar